ზუგდიდის ცენტრალური ბიბლიოთეკა სამართალს ეძებს
ხელფასების მომატების მოთხოვნით ზუგდიდის ცენტრალური ბიბლიოთეკის თანამშრომლები უკვე ერთი კვირაა გაფიცულები არიან. რაიონისა და რეგიონის სტუდენტების, სკოლის მოსწავლეებისა და სხვა მკითხველებისათვის ბიბლიოთეკის კარები კვირაზე მეტია გამოკეტილია: „კმარა ოცდაათლარიანი ხელფასი. ჩვენ გადავწყვიტეთ საზოგადოების ყურადღება მივიქციოთ. მთავრობამ ერთხელ და სამუდამოდ უნდა გააკეთოს დასკვნა, რომ ადამიანს ამ საერთო სიძვირისა და ინფლაციის ფონზე, არ შეიძლება ოცდაათლარიანი ხელფასი ჰქონდეს“,-აცხადებს ბიბლიოთეკის დირექტორი ციალა ფაცაცია.
იგივე მოსაზრებას აფიქსირებენ პრესკონფერენციაზე საბიბლიოთეკო ქსელის 63 კაციანი კოლექტივის წარმომადგენლები (თუმცა პრესკონფერენციაზე მოწვეულ ადგილობრივ და ცენტრალურ ათზე მეტ საშუალებათა წარმომადგენელთაგან, პრესკონფერენციას მხოლოდ სამი ესწრებოდა, რაც შემდგომ ბიბლიოთეკარების სერიოზული ეჭვის საბაბი გახდა, რომლის თანახმადაც რეგიონში არსებული პრობლემების უმეტესობას ცენტრალური საინფორმაციო საშუალებები ბლოკავენ), რომლებიც აცხადებენ, რომ ხელისუფლება ბიბლიოთეკარებს ერთი წლის წინ განხორციელებული შემცირებების ხარჯზე ხელფასების გაზრდას შეპირდა და პირობა არ შეასრულა: „პირობა პირობად დარჩა. მეტიც, რამდენჯერაც ხმას ამოვიღებთ და ხელფასების მომატებას მოვითხოვთ, ადგილობრივი ხელისუფლება იმდენჯერ მიმართავს ზეწოლის ნაცად ხერხს - შემცირებებით გვემუქრება! ჩვენ კი გაჩერებას აღარ ვაპირებთ, რადგან თანამოაზრეები უკვე სხვა რაიონებშიც გვყავს“,-აცხადებს ბიბლიოთეკის სპეციალისტი ხათუნა ბეჭვაია.
ბიბლიოთეკარების განცხადებით, ზუგდიდის საბიბლიოთეკო ქსელის საგაფიცვო კომიტეტს უკვე გამოეხმაურნენ მესტიელი, ჩხოროწყუელი, საგარეჯოელი და სიღნაღელი ბიბლიოთეკარები, რომლებიც მზად არიან სოლიდარობა გამოუცხადონ ზუგდიდელ კოლეგებს. მათივე განმარტებით, უკვე მზადდება ბიბლიოთეკართა საერთო აქცია, რომელიც საქართველოს მასშტაბით, თითქმის ყველა რეგიონში გაიმართება და მას სტუდენტებიც შეუერთდებიან. გამონაკლისი მხოლოდ აჭარა და ქუთაისია, რომელთაგან ხელფასები საარსებო მინიმუმის ადეკვატური, აქციების შედეგად გაორმაგებულია.
ბიბლიოთეკარები აცხადებენ, რომ ყველა სამთავრობო სტრუქტურას მიმართეს დახმარებისათვის; როგორც ადგილობრივ ხელისუფლებას, ასევე კულტურის სამინისტროს, პარლამენტსა და თავად პრეზიდენტსაც კი, მაგრამ დახმარების ნაცვლად გაურკვეველ ვითარებაში აღმოჩნდნენ - პრეზიდენტის ზუგდიდში ვიზიტის დროს მისთვის გადაცემული წერილის პასუხად, კულტურის სამინისტროს თათა ქვარიანის ხელმოწერილ წერილში ნათქვამია, რომ ბიბლიოთეკარების ხელფასების საკითხი ადგილობრივი თვითმმართველობის პრეროგატივაა, ზუგდიდის გამგეობაში კი აცხადებენ, რომ მათი უწყება არა თვითმმართველობითი, არამედ მმართველობითი ხასიათისაა და შესაბამისად, საკითხის თვითნებურად, ადგილზე გადაწყვეტის პრეროგატივა არ გააჩნია.
ბიბლიოთეკარებმა დახმარება მაჟორიტარ დეპუტატ გოჩა ფიფიას და უმრავლესობის დეპუტატს, ნაზი არონიასაც სთხოვეს, რომლებიც მათ პარლამენტში ამ საკითხის დასმას დაპირდნენ, მაგრამ დაპირება დღემდე ვერ შეასრულეს.

Zugdidi Central Library Seeks Justice and Prepares for Massive Protests
The staff of the Zugdidi Central Library have been on strike for more than a week, demanding an increase in salaries. The doors of the library are now closed for students, pupils and readers in the region. “Enough of these 30 lari salaries. We want the government to pay attention - they should realize that it is impossible to live on this amount of money,” declares the Director of the library, Tsiala Patsatsia.
The same message was given at a press-conference of 63 librarians. Although more then ten media companies were invited to the press-conference, only three of them attended, making the librarians think that the government is trying to block the issue. “The government promised us increased salaries, but they have not kept their word. Moreover, whenever we demand higher wages, the government threatens us with dismissal. We are not going to stop! People from other districts think the same,” stated library specialist, Khatuna Bechvaia.
According to the librarians, representatives of libraries from Mestia, Sagarejo and Sighnaghi will also take part in the strike. The joint protest is being prepared in almost every region of Georgia, except for Adjara and Kutaisi. As a result of protests, the wages were doubled in these parts of the country.
The librarians claim that they have contacted every government body responsible for this issue: the local government, the Ministry of Culture, the Parliament and even the President; although no adequate answers have been received yet. During the President’s visit to Samegrelo, the librarians got a letter from the Ministry of Culture, explaining that salaries are regulated by the local government. The representatives of the local government however declare that they do not have such powers.
The librarians also asked MPs for help. Gocha Pipia and Nazi Aronia promised they would raise this problem during parliamentary sessions, but as of yet could not keep their promise.