მინისტრმა ამერიკულ პეპელას ვერაფერი დააკლო
სოფლის მეურნეობის მინისტრის ა. სიმონიშვილის სამეგრელოში ვიზიტისას პომპეზურად ჩამოტანილი უცხოური აპარატურით ზუგდიდის ქუჩებსა და სოფლებში განხორციელებულმა შეწამვლამ ამერიკულ პეპლებს ვერაფერი დააკლო. საავტომობილო გზიდან, აპარატით გადმოფრქვეულმა შესაწამლმა კვამლისებრმა მასამ მხოლოდ გზის განაპირას მდებარე მწვანე ნარგავებამდე თუ მიაღწია. ტერიტორიის დანარჩენი ნაწილი კი ხელშეუხები დარჩა. ყოველივეს თან წვიმაც დაერთო და ღამის განმავლობაში მოსულმა ნალექმა ამერიკული პეპლების განადგურების თუნდაც უმნიშვნელო შანსიც გააქრო.
მოსახლეობა ამ აქციით უკმაყოფილო დარჩა, რადგან მათი უმეტესობის აზრით განხორციელებული სამუშაოები აარაეფექტურია.
სოფიო ანჩაბაძე: „ეს აპარატი ჩემს ქუჩაზეც ჩამოატარეს. იმ კვამლს ჩემი ჭიშკრიდან ბოსტნამდე ოცი მეტრია და იქამდეც კი არ მოუღწევია. შედეგიც არანაირი არ არის. ეს პეპლები ისეა მოდებული ამ ადგილებში, არ ვიცი თუ რამე უშველის“.
ჟორა შელია: „ამ აპარატზე და წამალზე დახარჯული ფული მოსახლეობისთვის რომ დაერიგებინათ, ჩვენ უფრო ხარისხიანად გავაკეთებდით ყველაფერს. ყველა თავის ეზოს მიხედავდა და შეწამლავდა. ამათ კი უხარისხოდ მოისტუმრეს ყველაფერი. გუშინ შეწამლეს აქაურობა და თვითონ ნახეთ თუ ეტყობა რამე. ან არადა, გავიგე რომ ჩამოიტანეს ის წამალი, რომელიც ერთი ლიტრი 12 დოლარი ღირსო“.
ზუგდიდში ამერიკულ პეპელასთან ბრძოლის საქმიანობებს მოსახლეობისგან განსხვავებით, ეფექტურს უწოდებს სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის წარმომადგენელი ზურაბ ლიპარტია. მისივე განცხადებით, სამეგრელოში ამ სამუშაოების ჩატარებასა და შესაწამლი ნივთიერების - ინსექტიცილი დეცისის შესაძენად წლეულს არაფერი დახარჯულა (დახარჯული თანხების ოდენობის დადგენა, ჩვენდა გასაკვირად, ძალიან გაგვიჭირდა).
ზურაბ ლიპარტია: „ჩვენს სამსახურთან საგანგებო სიტუაციების სარეზერვო სალიკვიდაციო ფონდი ფუნქციონირებს. შარშან ამ ფონდიდან იქნა შეძენილი ეს მედიკამენტი და დაახლოებით 120 000 ლარი დაიხარჯა. ჩვენ წარმატებით ჩავატარეთ ამერიკული თეთრი პეპელას შესაწამლი სამუშაოები და ახლა მეორე საინკუბაციო თაობის შესაწამლად ვემზადებით, აგვისტოს ბოლოსთვის. მოსახლეობას ჩვენ უფასოდ ვემსახურებოდით“.
ლიპარტიამ უარყო ის ფაქტი, რომ მოსახლეობისგან მომსახურების თანხებს ითხოვდნენ და სოფლების გამფებლებისაკენ გადაგვამისამართა, საწვავის თანხებს ისინი აგროვებდნენ და ჩვენს მიერ მიცემული მედიკამენტით შეწამვლას საკუთარი ძალებით აწარმოებდნენო.
მოსახლეობის ნაწილი კი ზუსტად ასახელებს მომსახურე პერსონალისათვის გადახდილი თანხის ოდენობა, რაც უმეტეს შემთხვევაში 10 ლარია. სოფლებში მათ უჭირთ იმის თქმა, თუ კონკრეტულად ვის გადაუხადეს მომსახურების ფული, რადგან მათი ნაწილი ხელს სამსახურის მუშებისკენ, ნაწილი კი სოფლის გამგებლებისკენ იშვერს.
ჯონი მიშველია-სოფელ განმუხურის გამგებელი: „ჩვენ ბენზინზე მომუშავე აგრეგატი და წამალი დაგვიტოვა. შეგვპირდა თუ მიმსახურების ხარჯებს გავწევდით, აგინაზღაურებთო. მოსახლეობა ერთ ან ორ ლარს აგროვებს და თვითონ წამლავს საკუთარ ნაკვეთებს. ადგილობრივ ბიუჯეტში ეს თანხები გათვლილი არ იყო და მისი გაღება ხალხს მოუხდა მოსახლეობას დახარჯული თანხა შეპირებისამებრ თუ აუნაზღაურდა, კარგი იქნება. თუმცა ჯერ-ჯერობით ასეთი რამ არ მიმხდარა“.
მოსახლეობის უმეტესმა ნაწილმა მომსახურების თანხის გადახდა ვერ შეძლო და ამ და სხვა მიზეზების გამო საკუთარი ეზოების შეწამვლა ვერ შეძლეს. სოფელ რუხში კი, მიუხედავად მოსახლეობის მზადყოფნისა, მომსახურების ფული გადაიხადოს, შესაწამლი სამუშაოები ჯერაც არ ჩატარებულა. შეუწამლავი დარჩა ზუგდიდის ბევრი ქუჩა. შეიძლება ითქვას, რომ ამ ადგილებში შეწამვლა უკვე ძალიან დაგვიანებულია, რადგან მავნებელმა უკვე მოახერხა მოსახლეობის ჭირნახულის განადგურება. განსაკუთრებული ზიანი სიმინდის ყანებსა და თხილის პლანტაციებს მიადგათ.
აქვე შევნიშნავთ, რომ ზარ-ზეიმით ჩამოტანილი, ნაქები აგრეგატი ჩამოტანიდან მესამე დღეს მწყობრიდან გამოვიდა, რამაც შეწამვლის პროცესი ისევ შეაჩერა.
მოსახლეობა უმეტეს შემთხვევაში შიშველი ხელებით განაგრძობს ამერიკულ პეპელასთან ბრძოლას, რაც ძირითადად ხეების დაავადებული ტოტების ჭრასა და სალიარით გაჯერებული ცეცხლმოკიდებული ტილოებით მავნებლების საბუდარების მოწვას გულისხმობს.
მათი აქტიურობის მიუხედავად მავნებელი ინკუბაცია-გამრავლებას უსწრაფესად ახერხებს და თუ მათი გამრავლების პროცესი ამ ტემპით გაგრძელდა, წინასწარი ვარაუდით სამეგრელოს რეგიონის მწვანე საფარის მესამედს გაანადგურებს. აღარაფერს ვამბობთ მოსახლეობის ჭირნახულზე.

During the visit of A. Simonishvili, The Minister of Agriculture to Megrelia, fumigation carried out with foreign equipment and delivered with great fanfare, did no harm to the American butterflies in the streets of Zugdidi or other villages. A poisonous smoky mixture, gushed from the equipment on the motorway, but reached only the green plants alongside the road. The rest of the area was left untouched. All this was followed by rain during the night which removed the slightest chance of the American butterflies’ annihilation.
The population remained dissatisfied with the activity, as most of them consider the work ineffectual.
Sophio Anchabadze states: “The equipment was used on my street as well. The smoke did not reach even my garden, which is twenty meters away from the gate. There is no result. These butterflies are so wide-spread, that I see no way to solve the problem”.
Jora Shelia states: “If they had distributed the money, spent on these apparatus and poison, we would have done everything better ourselves. Everybody would have taken care of their own gardens and poisoned them. But they did everything the wrong way. They poisoned yesterday and have a look to see if you can notice any results. Though I heard they bought poison for 12 USD a liter.”
Unlike the population, Zurab Lipartia, a representative of the Product Safety, Veterinary and Plant Protection National Service, calls the activities against the American butterfly in Zugdidi effective. According to him, nothing has been spent buying Insecticili Decisi, the poisonous substance or to perform the work this year (to ascertain the amount spent was impossible for us, to our great surprise).
Zurab Lipartia stated: “The reserve liquidation fund functions for emergency situations at our office. Last year the poison was obtained by this fund and 120 thousand GEL was spent on it. We successfully carried out the poisoning of the American butterflies and now we are getting ready to poison the second incubation generation, which is due to take place at the end of August. Our service to the population is free.”
Lipartia denied that the population was asked for service fees and referred us to the heads of the village councils, saying that those were the ones collecting money and carrying out poisoning using the insecticides they gave them.
The population can name the amount of money exactly that they paid to service staff – generally an amount of 10 GEL. They cannot however name the people whom they have paid, as some of them point to service workers, while others name the heads of village councils.
Joni Mishvelia, the head of the Ganmukhuri village council states: “We were left the aggregate to cover petrol and insecticide. We were promised, if we covered the service expenses, they would compensate us for it. People collected 1 or 2 GEL and poisoned their gardens themselves. The local budget did not foresee these expenses and the people had to cover them. If they keep their promise to compensate the spent sum, it would be good. Though, nothing like that has happened yet.”
Most of the population could not afford to pay for the services and this and other reasons prevented them from poisoning their gardens. In the village of Rukhi, despite the fact that people were ready to pay the service expenses, poisoning works have not been held yet. Many Zugdidi streets remained without poisoning. It can be said that the poisoning is too late for these areas, as butterflies have already annihilated the harvest of the population. They mostly damaged cornfields and nut plantations.
We should also point out that the praised equipment, brought in with fanfare, went wrong on the third day, delaying the poisoning process again.
The population continues their fight against the American butterflies with their bare hands; cutting off diseased branches and burning nests using linen, soaked in diesel.
Despite their efforts, the butterflies manage to breed and incubate at a high speed. If they continue to multiply at this rate it will destroy a third of the Samegrelo regions green nature – not to mention the harvest of the population.