გორის საკრებულოს თავმჯდომარე ორგანიზაციებს “ატყავებს”
დღეს გორში მდებარე მაღაზიებში, სუპერმარკეტებში, სალონებსა და სხვადასხვა ორგანიზაციებში, გორის საკრებულოს სახელით, სამოქალაქო ფორმაში გამოწყობილი ადამიანები გამოჩნდნენ, რომლებიც ორგანიზაციის ხელმძღვანელებს უხსნიდნენ, რომ ქალაქის კეთილმოწყობისთვის იკრიბება მოსაკრებელი ერთ კვადრატულ მეტრზე 30-50 თეთრის ოდენობით.
ასეთი მოქალაქე ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის” გორის ოფისშიც გამოცხადა, რომელმაც ორგანიზაციის დასახელება, ფართის ოდენობა, საბანკო და საგადასახადო რეკვიზიტები მოითხოვა.
სამოქალაქო ფორმაში გამოწყობილი მოქალაქე ყოველგვარი ოფიციალური მოწმობის გარეშე ითხოვდა რეგისტრაციის და თანხის აკრეფვას. როდესაც მას ოფიციალური საბუთი მოვთხოვეთ, თუ რის მიხედვით კრებდა ,,ობშჩიაკს", წარმოგვიდგინა გორის საკრებულოს თავმჯდომარის მარლენ ნადირაძის დადგენილება.
დადგენილებაში, რომელსაც არც საკრებულოს ბეჭედი და არც საკრებულოს თავმჯდომარის ხელმოწერა ჰქონდა, ჩამოთვლილი იყო ის პუნქტები, თუ რა კატეგორიის ორგანიზაციას რა რაოდენობის თანხა უნდა გადაეხადა.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, დავუკავშირდით გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელს ვასილ მახარაშვილს, რომელიც შეგვპირდა, რომ სიტუაციას გაარკვევდა. გორის საკრებულოს პრესსამსახურში კი გვითხრეს, რომ ალბათ მართლაც არსებობს ასეთი დადგენილება და მათი ქმედება კანონიერიაო.

Chairman of the Gori Municipality Raids Organizations
Today, certain people, dressed in civil forms, visited shops, supermarkets, salons and various organizations in Gori. They were explaining to the directors of the organizations that they were collecting money-30-50 tetri for a square meter-for reconstruction of the city.
One of those visitors appeared at the Human Rights Center’s Gori Office. He demanded the information about the name, space, bank and tax requisites of the organization.
The person dressed in civil form was demanding registration and collection of the money without producing any official document. When we asked him to show the document according to which he was collecting money, he produced the resolution of Marlen Nadiradze, the chairman of the Gori Municipality.
The resolution, which had neither Municipality seal nor the signature of the chairman on it, stated how much certain kind of organizations should pay.
We got in touch with Vasil Makharashvili, Gori Municipality Governor, regarding the incident. He promised us to find out the situation. They told us at the Gori Municipality Press-Service Center that the resolution was really prepared and those people were acting legally.