აშშ და ევროკავშირი აფხაზეთში სეპარატისტულ „საპრეზიდენტო არჩევნებს“ არ აღიარებს
ამერიკის შეერთებული შტატები აფხაზეთის ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნებს არ აღიარებს. ამის შესახებ ნათქვამია აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენლის იან კელის ოფიციალურ განცხადებაშია, რომელიც დეპარტამენტის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა.
„ამერიკის შეერთებული შტატები წუხს 12 დეკემბერს საქართველოს რეგიონში – აფხაზეთში „არჩევნების“ ჩატარების გადაწყვეტილების გამო და არ აღიარებს ამ არჩევნების არც კანონიერებას და არც შედეგებს. აშშ ადასტურებს საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობისადმი მხარდაჭერას“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აფხაზეთის ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნებს არც ევროკავშირი აღიარებს. ევროკავშირის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ევროკავშირმა მიიღო ინფორმაცია 12 დეკემბერს საქართველოს ტერიტორიაზე - აფხაზეთში ჩატარებული „საპრეზიდენტო არჩევნების“ შესახებ.
„ევროკავშირი არ აღიარებს საკონსტიტუციო და სამართლებრივ ჩარჩოებს, რომელთა ფარგლებშიც ეს არჩევნები ჩატარდა. ევროკავშირი კვლავ მხარს უჭერს  საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს, რომელიც საერთაშორისო სამართლით არის აღიარებული“, - ნათქვამია განცხადებაში.
სოხუმის სეპარატისტულმა რეჟიმმა ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნები 12 დეკემბერს ჩაატარა. დე-ფაქტო არჩვენებში 61,16%-ით სერგეი ბაღაფშმა გაიმარჯვა.

USA and EU Does not Recognize Separatist Presidential Elections in Abkhazia
US does not recognize the so-called presidential elections of Abkhazia. Representative of the US state department Ian Kelly made an official statement about it and it is published on the official website of the US State Department.
“The United States regrets the decision to hold “elections” in Abkhazia region of Georgia on December 12 and recognizes neither the legality nor the results of it. The United States reiterates its support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders” the statement says.
Neither EU recognizes so-called presidential elections in Abkhazia. Statement published on the official website of the EU says that EU was informed about the presidential elections in Abkhazia in the territory of Georgia on December 12.
“The EU does not recognize the constitutional and legal frames of the elections. EU still supports the territorial integrity and sovereignty of Georgia within its internationally recognized borders,” said the statement.
Separatist regime of Sokhumi held so called presidential elections on December 12. Sergei Bagapsh won the elections with 61,1 %.