ზუგდიდში მოვაჭრეების საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს
ინდმეწარმეები საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებს აპროტესტებენ. მათი განცხადებით, საკანონმდებლო ცვლილების შესახებ  გვიან შეიტუვეს და ამ პირობებში  მუშაობა წარმოუდგენელია.
აქციის რამოდენიმე მონაწილე აცხადებს, რომ მათ ჯარიმები უკანონოდ დაეკისრათ და ხელისუფლება მეწარმეების შეზღუდვას ცდილობს.
ცვილელების მოვაჭრეებმა გუშინ თბილისშიც გააპროტესტეს. ახალი საგადასახადო ცვლილების მიხედვით, მოვაჭრეს ყველა გაყიდულ პროდუქტზე სასაქონლო ზედნადები მოეთხოვება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პირველადი ჯარიმა 1 000 ლარით, შემდგომი კი, 10 000 ლარით განისაზღვრება.
ფინანსთა მინისტრის მოადგილის, ირაკლი სირაძის განმარტებით კი, სასაქონლო ზედნადებთან დაკავშირებით საგადასახადო ცვლილება არ ეხება საცალო ვაჭრობას.
”ეს ცვლილება არანაირად არ ეხება საცალო ვაჭრობას. როცა არსებობს ბიზნესგარიგებები, მოთხოვნის შემთხვევაში მხარე ვალდებულია, გამოწეროს ზედნადები. ცვლილება არ ეხება კერძო ან რამდენიმე შესყიდვას”,-აღნიშნა მინისტრის მოადგილემ.

Traders Hold Protest Rally in Zugdidi
Individual entrepreneurs protest amendments to the Tax Code. According to them, they were informed about legislative changes later and it is impossible to work in such conditions.
According to several demonstrators, they were fined illegally and authority tries to restrict entrepreneurs.
Yesterday traders protested amendments in Tbilisi. According to the amendments, traders should provide proofs of payment for all products. Otherwise they will be fined with 1 000 GEL for the first occasion and with 10 000 GEL for the second time.
According to the Deputy Minister of Finances of Georgia Irakli Siradze, amendments do not deal with the trade. “This change has no connection with retail trading; in the case of business agreements parties shall provide invoice. The amendment does not concern the private or retail trading,” stated the deputy minister.