გმირთა მოედანზე დაკავებულ ვეტერანებს ბრალი წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციის დაუმორჩილებლობაში წაუყენეს
გმირთა მოედანზე დაკავებულ ვეტერანებს ბრალი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით წაუყენეს , რაც წვრილმან ხულიგნობას და პოლიციის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.
დაკავებულების ადვოკატმა, გელა ნიკოლაიშვილმა ”ინტერპრესნიუსს” განუცხადა, რომ აღნიშნული მუხლები 400 ლარიან ჯარიმას ან 90 დღემდე ადმინისტრაციულ პატიმრობას ითვალისწინებს. თუმცა, ნიკოლაიშვილის ვარაუდით, ვეტერანებს 400 ლარიან ადმინისტრაციულ ჯარიმას დააკისრებენ და გამოუშვებენ.
ადვოკატები დაკავებულებს წუხელ, დაახლოებით 24:00 საათზე, დიღომში მდებარე დროებითი მოთავსების #2 იზოლატორში შეხვდნენ. როგორც ნიკოლაიშვილმა განაცხადა, ორი დაკავებული შოთა იამანიძე და მალხაზ თოფურია ნაცემები არიან. თოფურია ვარაუდობს, რომ ნეკნი აქვს გატეხილი. ადვოკატის განმარტებით, როგორც დაკავებულები ამბობენ, ისინი დაკავების დროს სცემეს, შემდეგ მათზე ზეწოლა აღარ მომხდარა.
ადვოკატ ელგუჯა ჩხაიძის ინფორმაციით, დროებითი მოთავსების იზოლატორში სულ შვიდი დაკავებული შეიყვანეს. ესენი არიან. ამურ რევიშვილი, ლევან ასათიანი, ვალერიან ძებისაშვილი, შოთა იამანიძე, მალხაზ თოფურია, შოთა ზღუდაძე და ლოვა ასატრიანი.
ისინი სამართალდამცავებმა გმირთა მოედანზე ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად დააკავეს. მანამდე ძალის გამოყენებით დაშალეს ვეტერანების შიმშილობის აქცია.

Veterans Detained at the Hero Square Were Charged for Minor Hooliganism and Disobediences to Police Officers
The veterans detained at the Hero Square were convicted according to the Administrative Code of Georgia with the article 166 and 173, which envisages minor hooliganism and disobedience to the police officers’ lawful request.
The attorney of the detainee, Gela Nikolaishvili reported to “Interpresnews” that the above-mentioned articles envisage fine of 400 GEL or 90 days administrative imprisonment However, as Nikolaishvili thinks the fines will be imposed on veterans after what they will be released.
The attorney met the detainees yesterday at 12:00 am in the pretrial detention setting #2 in Digomi district, Tbilisi. According to Nikolaishvili the two detainees Shota Iamanidze and Malkhaz Topuria were beaten. Topuria thinks he has his rib broken. The attorney said the detainees allege they were beaten during detention; afterwards they were not intimidated.
According to Elguja Chkhaidze, only seven detainees were taken to the detention setting. They are: Amur Rvishvil, Levan Asatiani, Valerian Dzebisashvili, Shota iamanidze, Malkhaz Topuria, Shota Zgudadze, and Lova Asatrian.
The law enforcement officers detained them while conducting special operation at the Hero Square. Meanwhile, the law enforcement officers dispersed the hunger-strikers’ rally