ფილიპ დიმიტროვი: „თუ საქართველო შეთანხმებას არ შეასრულებს, ევროპის კარი დაიხურება“
„თუ საქართველო სავიზო რეჟიმის გამარტივებისა და რეადმისიის შეთანხმებას წარმატებით არ შეასრულებს, ჩვენ ევროპის დახურული კარის წინაშე აღმოვჩნდებით“, - განაცხადა ევროკავშირის წარმომადგენელმა საქართველოში, ელჩმა ფილიპ დიმიტროვმა სასტუმრო „რედისონში“ ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „მიზნობრივი ინიციატივა საქართველოსთვის“ პრეზენტაციისას.
მისივე განცხადებით, მიუხედავად იმისა, თუ რამდენად გამარტივებულიც არ უნდა იყოს შესვლა ევროპის ტერიტორიაზე, საქართველოს მოქალაქეები ევროპაში ლეგალურ საფუძველზე უნდა იმყოფებოდნენ.
„სავიზო და რეადმისიის შეთანხმება ერთი მედლის ორი მხარეა და შეუძლებელია, ერთ-ერთის წარმატებით განხორციელება მეორის გარეშე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ევროპის დახურული კარის მიღმა აღმოვჩნდებით. კარი დახურული რჩება თუ არ გადაიდგმება კონკრეტული ნაბიჯები ამ შეთანხმების შესრულებისათვის. სავიზო რეჟიმის გამარტივება საქართველოს მოქალაქეებს ცვლილებებს ერთბაშად არ მოუტანს. აუცილებელია, რომ ადამიანები აკმაყოფილებდნენ გარკვეულ სამართლებრივ მოთხოვნებს. ყველა ადამიანი, რამდენადაც გამარტივებული არ უნდა იყოს შესვლა ევროპის ტერიტორიაზე, აუცილებლად ლეგალურ საფუძველზე უნდა იმყოფებოდეს“, - განაცხადა დიმიტროვმა.

Europe to Close Door for Georgia Unless Georgia Successfully Fulfills Agreements – Philip Dimitrov
Europe will close a door for Georgia unless Georgia successfully fulfills the agreements on readmission and easier travel arrangements. This statement has been made by EU representative Philip Dimitrov at the presentation of the project Target Initiative for Georgia funded by the EU at the Radisson hotel today.
According to Dimitrov, Georgian citizens’ presence in Europe should be legal notwithstanding the easier travel arrangements.
“The visa and Readmission agreements are two sides of a medal. One cannot be successfully fulfilled without the other. Otherwise, Georgia will face a closed door from Europe. The door will remain closed unless concrete steps are made. The easier travel arrangements will not bring changes immediately. It is necessary that people satisfy certain legal norms. Each citizen’s presence in Europe should be legal notwithstanding the easier travel arrangements,” – Dimitrov said.