ლაშა თორდია: „სამართალდამცველებს 26 მაისს გადაჭარბებული ძალის გამოყენებისათვის პასუხისმგებლობა დაეკისრებათ“
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის, ადამიანის უფლებების დაცვისა და ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის ლაშა თორდიას მტკიცებით, სამართალდამცველებს, რომლებმაც 26 მაისს აქციის დაშლის დროს გადაჭარბებული ძალა გამოიყენეს, პასუხისმგებლობა დაეკისრებათ.
ამის შესახებ თორდიამ საქართველოში აშშ-ს ელჩის, ჯონ ბასის მიერ „სახალხო კრების“ აქციის დაშლის შესახებ გაკეთებული განცხადების შეფასებისას აღნიშნა.
„ყველა ასეთ შემთხვევასთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტროში შიდამოკვლევა ჩატარდება და საბოლოო ჯამში, გამოძიება დააყენებს შესაბამისი პირების პასუხისმგებლობის საკითხს. ამ დროისთვის მიმდინარეობს მოკვლევა, მოხდა თუ არა ძალის გადაჭარბება ცალკეული სამართადამცველების მხრიდან“, - აღნიშნა თორდიამ.
ამასთან, ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე აცხადებს, რომ აუცილებელია, მოხდეს გამოკვლევა, რა სახის ძალის გადაჭარბებაზეა საუბარი.
„უნდა გავიგოთ, იყო დაუმორჩილებლობა და ამას მოჰყვა ზედმეტი ძალის გამოყენება თუ არა. თუ არ იყო დაუმორჩილებლობა და ზედმეტი ძალა ისე გამოიყენეს, ამ პირებს პასუხისმგებლობა დაეკისრებათ“, - აღნიშნა დეპუტატმა.
შეგახსენებთ, რომ აშშ-ს ელჩის ჯონ ბასის შეფასებით, 26 მაისის აქციზე პროტესტის გამომხატველთა შორის იყვნენ ისეთი ადამიანები, რომლებიც მოვლენების ძალადობრივ განვითარებით იყვნენ დაინტერესებულები, თუმცა მეორეს მხრივ აქციის დაშლის დროს და მას შემდეგ, ადგილი ჰქონდა ძალის გადაჭარბებას.

Lasha Tordia: “Law-enforcement Officials will be Held Responsible for the Use of Excessive Force on May 26th”
According to Lasha Tordia, member of parliamentary majority and the head of Human Rights and Civil Integration Committee, the law-enforcement officials who used excessive force on May 26th will be held responsibility.
Tordia stated the following while commenting on the statement of the US Ambassador to Georgia John Bass.
“Ministry of Internal Affairs (MIA) will launch investigation regarding all such cases and ultimately will raise the responsibility of the relevant individuals. The investigation is underway right now whether the use of excessive force took place by the law-enforcement officials,” – noted Tordia.
Besides, the head of Human Rights Committee states that it is necessary to ascertain what kind of excessive force we are talking about.
“We have to find out whether or not the disobedience took place and whether it resulted in the use of excessive force. If there was no disobedience and they used excessive force, they will be imposed the responsibility,” – noted the deputy.
According to the US ambassador John Bass, on May 26th, there were some people at the protest rally who were looking for violence, but excessive force was used during and after the disruption of the protest.