სოსო ცინცაძე დაკავებული ფოტორეპორტიორებს საქმესთან დაკავშირებით საზოგადოებისთვის ყველა დეტალის გაცნობას ითხოვს
პოლიტოლოგი სოსო ცინცაძე დაკავებული ფოტორეპორტიორებს საქმესთან დაკავშირებით საზოგადოებისთვის ყველა დეტალის გაცნობას ითხოვს.
მისი თქმით, დროთა განმავლობაში, როგორც ეს მთელ მსოფლიოშია მიღებული, ძიების გარკვეულ მონაკვეთში საქმეს გრიფი „საიდუმლო“ უნდა მოეხსნას, ხოლო სასამართლო პროცესი მაქსიმალურად გახსნილი იყოს.
„საზოგადოებამ უნდა იცოდეს, რა ჯანდაბა გადაიღეს ასეთი ფოტოგრაფებმა და რა ზიანი მიადგა ამით ქვეყანას. ჩვენ თუ დემოკრატია და გამჭირვალობა გვინდა, ასე უნდა იყოს და შესაძლოა, ამან ხელი შეუწყოს კიდეც ზოგადად საზოგადობისა და ქვეყნის წინაშე ჟურნალისტების პასუხიმგებლობის ხარისხის ამაღლებას“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ სოსო ცინცაძემ ფოტორეპორტიორების დაკავების ფაქტის კომენტირებისას.
სოსო ცინცაძის თქმით, მისთვის, როგორც ყოფილი ჟურნალისტისთვის, რომელიც პრესის თავისუფლების პრინციპის მომხრეა, მტკივნეულია იმის კონსტატირება, რომ ქართული პრესა მეოთხე ხელისუფლებად ვერ იქცა.
პოლიტოლოგი ამის მიზეზს შევარდნაძის პერიოდს უკავშირებს, როცა პრესას მაქსიმალური თავისუფლება ყოველგვარი პასუხიმგებლობის გარეშე ჰქონდა მინიჭებული.
„პრეზიდენტი შევარდნაძე შესაძლოა, სწორადაც ტრაბახობდა, რომ მისი მმართველობის დროს პრესა თავისუფალი იყო, მაგრამ ის, რომ დღეს პრესსა ხშირ შემთხვევაში უპასუხისმგებლოა, სწორედ შევარდნაძის პერიოდიდან მოდის“, - მიიჩნევს ცინცაძე.
ამასთან, მისივე თქმით, ჟურნალისტთა კორპუსის გარკვეული ნაწილის საქმისადმი უპასუხისმგებლო დამოკიდებულება ქართულ მედიას ავტორიტეტს არ მატებს.
„ჟურნალისტები ხელშეუხებელი პერსონები არ უნდა იყვნენ. თეორიულად ყველა პროფესიის ადამიანმა შეიძლება ჩაიდინოს დანაშაული, მაგრამ ვიდრე ფოტორეპორტიორებთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას სასამართლო არ მიიღებს, მტკიცება იმისა, რომ ისინი ქვეყნის წინაშე დამნაშავეები არიან, ამის მტკიცების უფლება ბრალდების მხარის გარდა არავის აქვს“, - დასძენს სოსო ცინცაძე.

Soso Tsintsadze Requests all Details regarding the Case of Photo Reporters to be Disclosed to the Public
Political scientist Soso Tsinstadze requests that all details regarding the case of detained photo reporters are disclosed to the public.
According to him, in certain instances, the classification top secret should not be applied in the case and the trial should be maximally open.
“The public should know what the heck the photographers took and what kind of damage it caused to our country. If we want democracy and transparency, it should be this way and it might increase the level of responsibility of journalists before the state and public,” – states Soso Tsinstadze to interpressnews while commenting on the fact of arrest of photo reporters.
According to Soso Tsintsadze, for him, as for the former journalist who supports freedom of press, it is hard to state that Georgian press could not become the fourth government.
The political scientist links the reasons of this to the Shevardnadze’s period when the press was granted maximum freedom without any responsibility.
“President Shevardnadze might have boasted that the press was free during his leadership but the fact that the press is often being irresponsible comes from Shevardnadze’s period,” – considers Tsintsadze.
Besides, according to him, the irresponsible attitude of some journalists tarnishes the reputation of Georgian media.
“The journalists must not be untouchable. A person of any profession can commit crime but before the court makes decision regarding photo reporters, nobody has right to allege that they are criminals before the state except for the prosecution,” – added Soso Tsintsadze.