უკრაინაში საქართველოს საელჩომ FEMEN-ს და ჟურნალისტებს ბოდიში მოუხადა და მოძალადე თანამშრომელი სამსახურიდან დაითხოვა
18 ივლისს უკრაინაში საქართველოს საელჩოსთან მომხდარ ინციდენტში მონაწილე საელჩოს თანამშრომელი სამსახურიდან დაითხოვეს. ამის თაობაზე საელჩომ განცხადება იმავე დღეს გაავრცელა.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, „საქართველოს საელჩო უკრაინაში სინანულს გამოთქვამს დღეს კიევში, საქართველოს საელჩოს შენობის წინ გამართულ აქციაზე მომხდარი ინციდენტის გამო, რომლის დროსაც საელჩოში შრომითი კონტრაქტის საფუძველზე მომუშავე დაცვის თანამშრომელმა ფიზიკური შეურცხყოფა მიაყენა აქციის მონაწილეებსა და ფოტორეპორტიორს“.
„საქართველოს საელჩო უკრაინაში ბოდიშს უხდის აქციის მონაწილეებს, ჟურნალისტებსა და უკრაინის საზოგადოებას მომხდარის გამო“, – ნათქვამია ოფიციალური თბილისის განცხადებაში.
როგორც ცნობილია, უკრაინაში საქართველოს საელჩოს თანამშრომელმა საინფორმაციო-ანალიტიკურ პორტალ Комментарии-ს ჟურნალისტი ცემა. როგორც ГолосUA იუწყება, ამის შესახებ თავად ჟურნალისტმა განაცხადა, რომელიც კიევში ქალთა მოძრაობა FEMEN-ის აქციას იღებდა.
მისივე თქმით, აქტივისტები საქართველოში ჯაშუშობის ბრალდებით ფოტოგრაფების დაკავების წინააღმდეგ თეატრალიზებულ აქციას მართავდნენ, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს საელჩოსთან ბუტაფორული ფოტოაპარატებით და პლაკატით No Photo - No Democracy მივიდნენ.
როგორც ჟურნალისტი ყვება, ამ დროს საელჩოს შენობიდან მამაკაცი გამოვიდა და ყოველგვარი წარდგენის გარეშე აქტივისტების დაშლა დაიწყო, შემდეგ კი ფოტოგრაფებისა და ოპერატორებისგან გადაღების შეწყვეტა მოითხოვა.
ჟურნალისტების აღშფოთების შემდეგ მამაკაცმა Комментарии-ს ფოტოკორესპონდენტს თავში ჩაარტყა.
ამ დროისთვის დაზარალებული ფოტოკორესპონდენტი საავადმყოფოში გამოკვლევისთვის იმყოფება. იგი აცხადებს, რომ თავი ძალიან სტკივა და ეჭვობს, რომ შესაძლოა, ტვინის შერყევა აქვს.

Georgian Embassy in Ukraine Apologized to FEMEN and Journalists and Dismissed Violator Employee from the Embassy
On July 18, the employee of the Georgian Embassy in Ukraine was fired from job because of the incident in front of the Embassy. The Georgian Embassy spread statement on the fact on the same day.
According to the Foreign Ministry of Georgia, “Georgian Embassy in Ukraine regrets for the incident in front of the Embassy building in Kiev when the contracted security guard of our embassy physically assaulted demonstrators and photo-reporter.”
“The Georgian Embassy in Ukraine apologies to the demonstrators, journalists and Ukrainian society for the incident,” official statement from Tbilisi.
Reportedly, an  employee of the Georgian Embassy in Ukraine beat journalist of the information-analytic portal Komentari. GolosUA reports that the journalist informed them about the incident who was shooting photos of the FEMEN’s demonstration in Kiev.
The journalist said a man went out of the embassy building and started to dismiss demonstrators without introducing himself. Then, he demanded the photo-reporters and cameramen to stop shooting.
After the journalists protested his demands, the man hit the Komentari’s photo-reporters in the head several times.
At the moment, the injured photo-reporter is in hospital. He said he has headache and doubts about brain concussion.