საჯარო მოსამსახურეებს ფინანსთა სამინისტროსთვის დეკლარაციის წარდგენის ვალდებულება აღარ ექნებათ
საჯარო მოსამსახურეებს ფინანსთა სამინისტროსთვის დეკლარაციის წარდგენის ვალდებულება აღარ ექნებათ. ამასთან დაკავშირებით ცვლილება „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში შედის, რომელსაც საპროცედურო საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტი დღეს განიხილავს.
როგორც კანონპროექტის განმარტებით ბარათშია ნათქვამი, საჯარო მოსამსახურის მიერ დეკლარაციის წარდგენას არც რაიმე საგადასახადო მიზანი ჰქონდა და არც გამჭვირვალობას უწყობდა ხელს, რადგან მისი გამოქვეყნება არ ხდებოდა.
შესაბამისად, უქმდება საჯარო მოსამსახურის მიერ სამსახურში შესვლისას და შემდგომ ყოველწლიურად, ფინანსთა სამინისტროსთვის დეკლარაციის წარდგენის ვალდებულება.
შესაბამისად, ამ ცვლილების ამოქმედების შემდეგ, დეკლარაციების ყოველწლიურად შევსების და საჯარო სამსახურის ბიუროსთვის წარდგენის ვალდებულება მხოლოდ თანამდებობის პირებს ექნებათ.
კანონპროექტის ავტორები და ინიციატორები დეპუტატები ზვიად კუკავა და ანდრო ალავიძე არიან. კანონპროექტი პარლამენტში გასული წლის ოქტომბერში იყო ინიცირებული.

Public Servants Not To Be Obliged to Submit Financial Declarations to Ministry of Finances
Public servants will no longer be obliged to submit financial declarations to the Ministry of Finances. Relevant amendments are drafted to the Law about Public Service which the parliamentary committee of procedural issues will discuss today.
The introduction of the draft-law states that financial declarations of public servants had neither tax-paying purpose, nor promoted the transparency, as they were never published.
Consequently, the obligation of the public servant to annually submit financial declaration to the Ministry of Finances is canceled.
Thus, after the amendments go into force, only governmental officials will be obliged to provide financial declarations to Public Service Bureau annually.
The authors and initiators of the draft-law are MPs Zviad Kukava and Andro Alavidze. The bill was initiated in October of 2011 at the parliament.