სტიქიით დაზარალებულები ხელისუფლებას უმოქმედობაში ადანაშაულებენ
ძლიერი წვიმის შედეგად ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფლებში ქისტაურში, მატანსა და ოჟიოში საცხოვრებელი სახლების პირველი სართულები და სასოფლო - სამეურნეო სავარგულები დაიტბორა.
როგორც დაზარალებულებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადეს, ძლიერი წვიმების დროს უკვე რამდენიმე წელია სახლები და ნაკვეთები ეტბორებათ, თუმცა ადგილობრივი ხელისუფლება ყურადღებას არ აქცევთ.
„წუხელ ღამის 3 საათზე შემოვარდა წყალი, ყველა მხრიდან შემოდიოდა, ვიდექით და ვუყურებდით, ვერაფერს ვერ ვაკეთებდით. პირველი სართული სულ დაიტბორა და თუ რამე საკვები გვქონდა, ყველაფერი გაგვიფუჭა. პირველი წელი კი არ არის რაც ასე ხდება, მეოთხედ თუ მეხუთედ შემოვარდა წყალი სახლებში და არც სანიაღვრე არხების მოწესრიგებას დაადგა საშველი და არც დახმარებას გვაძლევენ. ადრე შინელები, რეზინის ჩექმები და ასეთი რაღაცეები მოგვიტანეს, მასხარად აგდება იყო, მეტი არაფერი. დილას დავრეკეთ საკრებულოში და სტუმრები გვყავს, ვერ მოვალთო გვითხრეს“, - განუცხადეს კახეთის საინფორმაციო ცენტრს დაზარალებულებმა.

Victims of Natural Disaster Blame the Authority in Inactivity
Heavy rain flooded ground floors and agricultural plots of the inhabitants in Kistauri, Matani and Ojio villages in Akhmeta district.
The victims told the ICK that heavy rain has been flooding their houses and plots for many years already but local authority does not pay attention to them.
“The water flew into our houses at 3:00 am last night. We were watching it and could not stop the flow. The ground floor is completely flooded; our food reserve was also spoiled. It is not first year when our houses get flooded; we have lived in similar situation for four and five years. Nobody has repaired channels to prevent the flood in springs; the authority has never compensated our damage either. Only once they gave coats, rubber boots and stuff like that to us –it was making fun of us. This time, we called the municipal board in the morning but they said officials had guests and cannot arrive here,” the victims told the ICK.