საპროტესტო აქცია „თელასთან“
19 ოქტომბერს „თელასის“ აბონენტთა მომსახურების ცენტრების თანამშრომელთა ნაწილმა ცენტრალურ ოფისთან გამართულ აქციაზე კომპანიის კომერციული დირექტორის, ზურაბ არსოშვილის გადადგომა მოითხოვა. აქციის მონაწილეთა ცნობით, გაფიცული არიან „თელასის“ 15 ფილიალის თანამშრომლები. აქციაზე, ასევე, იმყოფებოდნენ ორი თვის წინ გათავისუფლებული თანამშრომლები, რომლებიც სამსახურში აღდგენას ითხოვდნენ.
ისნის აბონენტთა მომსახურების ცენტრის ყოფილმა უფროსმა, ლაშა კვაჭაძემ განაცხადა, რომ კომერციული დირექტორის ზურაბ არსოშვილის დანიშვნის შემდეგ სამსახურიდან 150-მდე ადამიანია გათავისუფლებული, რომლებიც ძალოვანი სტრუქტურების თანამშრომლებმა ჩაანაცვლეს.
„თელასის“ გაფიცული და გათავისუფლებული თანამშრომლები, როგორც თავად ამბობდნენ, სტრუქტურაში პოლიციურ სისტემასა და დაბალ ხელფასებს აპროტესტებდნენ.
„თელასის“ თანამშრომელთა ნაწილის მტკიცებით, ცენტრალური ოფისი კონტროლიორებს აბონენტების შესახებ ინფორმაციის მოპოვებას ავალებს. მთაწმინდა-კრწანისის სააბონენტო მომსახურების ცენტრის თანამშრომლებმა განაცხადეს, რომ 18 ოქტომბერს „თელასის“ ცენტრალური ოფისიდან ყველა ფილიალში მივიდა ბლანკი, სადაც მითითებული იყო, თუ რა ინფორმაციის მოძიება ევალებოდათ თანამშრომლებს.
მათივე მტკიცებით, კონტროლიორებს დაევალათ ინფორმაციის მოძიება აბონენტების პირადი ნომრების, ტელეფონების, იმეილისა და სამუშაო ადგილის შესახებ. აღნიშნული დავალება 19 ოქტომბერს თათბირზე უნდა გახმოვანებულიყო, მაგრამ იმის გამო, რომ თანამშრომლებსა და ფილიალის მენეჯერს, გიორგი გომართელს შორის შელაპარაკება მოხდა, თათბირი აღარ გაგრძელდა.
„თელასის“ კომერციულმა დირექტორმა ზურაბ არსოშვილმა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას უარყო ინფორმაცია, რომ სამსახურიდან გათავისუფლებული თანამშრომლების პროტესტს მთაწმინდა-კრწანისის ბიზნესცენტრის მოქმედი თანამშრომლებიც შეუერთდნენ.
„თელასის" კომერციული დირექტორი კომპანიის ყოფილი თანამშრომლების ბრალდებებს სპეკულაციას უწოდებს. მისი თქმით, „თელასიდან“ უკანონოდ არავინ გათავისუფლებულა და პრეტენზიას ის პირები აცხადებენ, ვინც „პატიოსნად მუშაობა არ ისურვა“.
„ჩვენი მოსვლის შემდეგ ყველა თანამშრომელს, მათ შორის - მაღალი თანამდებობის პირებსაც, შევთავაზეთ, უარი ეთქვათ კორუფციულ გარიგებებზე და მოეყვანათ წესრიგში თავიანთი ქსელი და არასანქცირებული მიერთებები. ბევრმა თანამშრომელმა მიიღო ჩვენი შეთავაზება და ფეხი აუწყო ახალ მიდგომებსა და მოთხოვნებს. მცირე ნაწილმა, რომელზეც ახლა ვსაუბრობთ, პატიოსნად მუშაობა არ ისურვა. თუ ადრე ვინმე აბონენტს ფულს ართმევდა, მასზე ჯარიმას ვეღარ გამოწერდა. აქედან გამომდინარე, მათმა ნაწილმა საკუთარი სურვილით და განცხადების საფუძველზე დატოვა სამსახური. მეორე მცირე ნაწილი კი, ვისი შედეგებიც არადამაკმაყოფილებელი იყო, ჩვენც გავუშვით სამსახურიდან“, - განაცხადა არსოშვილმა.
მისივე განმარტებით, არადამაკმაყოფილებელი შედეგების მქონე თანამშრომლები პერიოდულად სამსახურიდან თავისუფლდებიან და ამის უფლება მას, როგორც კომერციულ დირექტორს, აქვს.
„რაც შეეხება პოლიტიკურ შეხედულებებზე აქცენტის გაკეთებას, ეს არის სპეკულაცია, რადგან „თელასში“ დღესაც მუშაობენ სხვადასხვა პოლიტიკური შეხედულებების მქონე ადამიანები და ხვალაც აუცილებლად იმუშავებენ. ნინო ტივაძე, ვინც ყველაზე მეტად აქტიურობს, მთელს კოლექტივს თავს აცნობდა როგორც „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი და დღეს, როგორც ჩანს, ეს მოდაში აღარ არის. რაც შეეხება პოლიტიკურ ანგარიშსწორებას, ესეც აბსურდია, რადგან ტივაძის და - თამარი დღესაც მუშაობს „თელასში“ საკმაოდ მაღალ თანამდებობაზე“, - აღნიშნა ზურაბ არსოშვილმა.

Protest in front of Telasi Office
On October 19, part of employees of Telasi Service Centers requested resignation of the company’s commercial director Zurab Arsoshvili during the protest rally in front of the central office of Telasi (Tbilisi Electricity Distribution Company). According to protesters, employees of 15 branch offices of Telasi went on strike. Their colleagues, who were sacked two months ago, also joined the rally; they requested return to their working places.
Former head of Isani service office Lasha Kvachadze said about 150 people were sacked from Telasi after Zurab Arsoshvili was appointed to the position of commercial director. Former law enforcement officers have replaced them in Telasi.
Employees-on-strike and their fired colleagues protested establishment of police system and low salaries in the company.
Part of Telasi’s personnel claim the central office demanded controllers to collect information about subscribers. Employees of the Mtatsminda-Krtsanisi Service Center said on October 18, every branch office received blanks from the central office which contained the list of data controllers had to collect about subscribers.
They allege that controllers were instructed to collect information about ID numbers, phone numbers, email and working places of subscribers. This instruction was to be issued at the meeting on October 19 but since employees and branch office manager Giorgi Gomarteli had argument, the meeting postponed.
Telasi commercial director Zurab Arsoshvili denied information which claimed that employees’ of Mtatsminda-Krtsanisi business-center had also joined the protest of sacked employees.
He evaluated the accusations of the company’s former employees as speculation. Arsoshvili said nobody was illegally sacked from Telasi and those people complain now who did not want to work honestly.
“When we came in office, we offered everybody, including senior employees, to give up corruptive deals and bring their networks and unsanctioned attachments in order. Most of them accepted our proposal and started to follow new regulations and requirements. Small part, whom we are speaking about now, did not wish to work honestly. Now they will not be able to fine the violator subscribers from whom they used to extort money. So, part of them quitted job based on their own wish and filed resignation letters. But we fired another part of employees, whose work was not satisfactory for us,” Arsoshvili said.
He clarified that employees with dissatisfactory working results will be periodically fired and he, as a commercial director has authority to fire them.
“As for political views, it is speculation because people with different political affiliations still work in Telasi and they will continue working tomorrow too. Nino Tivadze, who is most active protester, was known among her colleagues as the National Movement’s members, but nowadays apparently it is not in fashion. As for political revenge, it is absurd because Tivadze’s sister Tamar still works at a high position in Telasi,” Zurab Arsoshvili added.