პრეზიდენტი არასამთავრობოთა წარმომადგენლებს შეხვდა
ადამიანის წამებისა და უფლებების შელახვის ფაქტებთან დაკავშირებით 11 ოქტომბერს პრეზიდენტ სააკაშვილთან არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები შეიკრიბნენ.
შეხვედრას შინაგან საქმეთა მინისტრი და გენერალური პროკურორი ზურაბ ადეიშვილი ესწრებოდნენ. როგორც არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, საუბარი შეეხებოდა იმასაც, რომ სასწრაფო რეფორმებია გასატარებელი როგორც პოლიციაში, ასევე პროკურატურასა და სასამართლოში.
თავისუფლების ინსტიტუტის მონაცემებით, რომელიც იუსტიციის სამინისტროსთან არსებული მონიტორინგის საბჭოს წევრია, უკანასკნელი თვეების მანძილზე წინასწარი დაკავების საკნებში ნაწამებია 533 პატიმარი. სექტემბერში კი 27 დაკავებულიდან 25-ია ნაწამები. რიცხვი თანდათანობით იზრდება.
შეხვედრაზე არასამთავრობო ორგანიზაციათა წარმომადგენლები ინიციატივით გამოვიდნენ, რომ ჩამოყალიბდეს სპეციალური ჯგუფი წინასწარი დაკავების საკნებში მონიტორინგის ჩასატარებლად.
სახელმწიფო კანცელარიაში პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან შეხვედრაზე აღნიშნულ ინიციატივას მხარი მაუჭირა ირაკლი ოქრუაშვილმა და პრეზიდენტს სპეციალური სქემა შეთავაზა წინასწარი დაკავების საკნებში წამების ფაქტების აღმოსაფხვრელად.
სპეციალური ჯგუფები შეიქმნება რეგიონებშიც და მათში არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც შევლენ.
როგორც ირაკლი ოქრუაშვილმა აღნიშნა, მსგავსი პროექტი წარმატებით განხორციელდა იუსტიციის სამინისტროს საგამოძიებო იზოლატორში.
„შენიშვნები ადამიანის წამებასთან დაკავშირებით არის როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ასევე პროკურატურის მიმართაც, თუმცა, ჩვენ არ ვსხედვართ გულზე ხელდაკრეფილნი და ამ საკითხებზე მუშაობა მიმდინარეობს“ - აცხადებს შს მინისტრი.

The President Meets Representatives of NGOs
On September 11, 2004 representatives of NGOs gathered at the meeting with the president, Mikheil Saakashvili regarding the facts of human torture and degrading treatment.
Irakli Okruashvili, the Interior Minister and Zurab Adeishvili, the Prosecutor General attended the meeting. As the representatives of NGO sector noted the discussions were also about the need of urgent reforms in the police as well as in the prosecutor’s office and court system.
According to the data of Liberty Institute which is the member of Monitoring Council of the Ministry of Justice, during the last months 533 prisoners have been tortured in the pre-trial detention cells. In September 25 out of 27 prisoners were tortured. The number is gradually increasing.
At the meeting the representatives of NGOs expressed the initiative to establish a special group for the purpose of conducting monitoring in pre-detention cells. In the State Chancellery at the meeting with Mikheil Saakashvili the above-mentioned initiative was supported by Irakli Okruashvili, the Interior Minister who proposed a scheme to the president in order to eradicate torture in the pre-trial detention cells.
Special groups have been established in the regions and representatives of NGOs will also be included in them.
According to Irakli Okruashvii, the similar kind of project has been successfully implemented in the investigation isolator of the Ministry of Justice.
“The reproaches regarding the facts of torture are in the address of the Ministry of Interior as well as the Prosecutor’s Office, though we haven’t been sitting around twiddling our thumbs and have been working on these issues”- states the Minister of Interior.