„გაფიცული ჯარისკაცები და მათი ოფიცრები მკაცრად დაისჯებიან“
თბილისი.20.12.04.მედია-ნიუსი. საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ოქრუაშვილი მკაცრ შეფასებას აძლევს მუხროვანის ბატალიონის 70-მდე ახალწვეულის მოქმედებას, რომლებმაც საცხოვრებელი ადგილების მიხედვით სამხედრო სავალდებულო სამსახურის მოხდისა და საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესების მოთხოვნით 20 დეკემბერს დისლოკაციის ადგილი დატოვეს.
როგორც ოქრუაშვილი აცხადებს, მათი მოთხოვნები უსაფუძვლოა და ჯარისკაცები, ოფიცრებთან ერთად, მკაცრად დაისჯებიან.
„საცხოვრებელი ადგილების მიხედვით ჯარის გავლა სისულელეა, მუხროვანის ბატალიონის შენობა გარემონტებულია და იქ გაცილებით უკეთესი პირობებია“, -განაცხადა ოქრუაშვილმა.
გაფიცული ჯარისკაცები სახალხო დამცველის ოფისთან იყვნენ შეკრებილნი, თუმცა სახალხო დამცველის მოადგილე ბაჩო ახალაია აცხადებდა, რომ მათ ანტისახელმწიფოებრივ ქმედებას მხარს არ დაუჭერს.
შედარებით განსხვავებული პოზიცია აქვს სახალხო დამცველის კიდევ ერთ მრჩეველს, სამხედრო საკითხებში ირაკლი სესიაშვილს. მისი აზრით, მუხროვანის ბატალიონში შექმნილი ვითარებით გენერალური ინსპექცია უნდა დაინტერესდეს, რადგან იქ ადგილი აქვს ჯარისკაცებისათვის განკუთვნილი თანხების არამიზნობრივად ხარჯვას.
მუხროვანის ბატალიონის გაფიცულ წევრებს მშობლებიც შეუერთდნენ, რომლებიც აცხადებენ, რომ მათ შვილებს თითქმის ორი თვე დაბანვის საშუალებაც კი არ ჰქონდათ. მუხროვანის ბატალიონის წევრები ამჟამად თბილისში, მე-8 პოლკის ტერიტორიაზე იმყოფებიან.

Soldiers on Strike and their Officers will be Strictly Punished
Tbilisi.20.12.04.Media News. Irakli Okruashvili, Georgian Minister of Defense gives strict estimation to the action of about 70 soldiers of Mukhrovani Battalion, who left the place of dislocation on December 20 demanding the obligatory military service according to living places and improvement of conditions in the military.
According to Okruashvili their demands are groundless and the soldiers together with the officers will be strictly punished.
“Military service according to living places is not sensible, the building of Mukhrovani Batallion is renovated and their the conditions are far better” – stated Okruashvili.
The soldiers on strike gathered in front of Public Defender’s Office, though Bacho Akhalaia, Deputy Public Defender stated that he is not going to support their anti-state action.
Irakli Sesiashvili, another advisor of the Public Defender has a comparatively different position. In his opinion General Inspection should take an interest in the situation in Mukhrovani Battalion as the money allocated for the soldiers is being misused.
The soldiers were joined by their parents who say that their sons had not even had possibility to wash for two months. Currently soldiers of Mukhrovani Batallion are in Tbilisi, on the territory of the 8th Regiment.