სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა დროებითი მოთავსების იზოლატორის მონიტორინგი ჩაატარეს
თბილისი.04.04.06.მედიანიუსი. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა 3 აპრილს შინაგან საქმეთა სამინისტროს #2 დროებითი მოთავსების იზოლატორის მონიტორინგი ჩაატარეს და აღმოაჩინეს სამი დაკავებული, რომელთაც ფიზიკური დაზიანებები აღენიშნებოდათ.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლებთან საუბრისას დაკავებულმა ალექსანდრე როსტიაშვილმა უთხრა, რომ იგი მთაწმინდა-კრწანისის შს სამმართველოს თანამშრომლებმა დაკავებისას სცემეს. პაატა ცერცვაძის თქმით კი, მთაწმინდა-კრწანისის შს სამმართველოს თანამშრომლებმა აღიარებითი ჩვენების მიღების მიზნით, მასზე ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზემოქმედება მოახდინეს.
კაზო კვირკვიას განცხადებით, მას ფიზიკური დაზიანებები გლდან-ნაძალადევის შს მეორე განყოფილებაში მიაყენეს. ამასთან როსტიაშვილს და ცერცვაძეს არ განემარტათ მათი, როგორც დაკავებულის უფლებები, ხოლო კვირკვიას არ მისცეს ტელეფონით სარგებლობის საშუალება.
სახალხო დამცველის აპარატმა მოპოვებული მასალები თბილისის პროკურორს გიორგი ღვინიაშვილს, საქართველოს გენერალური პროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს უფროსს თამარ თომაშვილსა და შსს ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს უფროსს გიორგი კიკნაძეს გაუგზავნა და კანონით გათვალისწინებული ზომების გატარება სთხოვა.

Tbilisi. 04. 04. 06. Media News. On April 3rd members of the Public Defender’s office monitored the #2 Pre-detention Jail of the Ministry of Interior. During the monitoring process they found three detainees that had body injuries.
Detainee Alexander Rostiashvili told representatives of the Public Defender, that he had been beaten by Mtatsminda-Krtsanisi police officers while they were detaining him. According to Paata Tsertsvadze, Mtatsminda-Krtsanisi police officers used physical and psychological coercion in order to force him to give a false testimony.
Kazo Kvirkaia states that he received his physical injuries in the Gldani-Nadzaladevi department of the Interior Ministry. Rostiashvili and Tsertsvadze were also not informed about their rights (the rights of detainees) and Kvirkaia was not allowed to use a phone.
The Public Defender’s Office then sent this evidence to Giorgi Gviniashvili, the City Prosecutor, Tamar Tomashvili, the Head of the Human Rights Department at the General Prosecutors Office and to Giorgi Kiknadze, the head of the main Department of Human Rights Defense and Monitoring at the Ministry of Interior. The Ombudsman demands these people take the proper measures as codified by the law.