საქართველოში მოქმედი ერთ-ერთი სომხური საზოგადოებრივი ორგანიზაცია ქართულ პრესას ანტისომხურ ისტერიაში ადანაშაულებს
16 მაისი, 2007
საქართველოს   თანამშრომლობის სომხური ცენტრის პრეზიდენტი კარენ ელჩანი ქართულ ბეჭვდით მედიას ანტისომხურ ისტერიაში ადანაშაულებს. ამ მხრივ ის გაზეთებს „ასავალ-დასავალსა“ და „Georgian Times“  ასახელებს.
„ღიად ვაცხადებ, გაზეთები „ასავალ-დასავალი“ და  „Georgian Times“  არა „შავ“ პრესას წარმოადგენენ.  ამ გაზეთებში ხშირია  ფაქტების დამახინჯება, რის შედეგადაც, საზოგადოებას სომხებზე ნეგატიური წარმოდგენა უყალიბდება, “ - განაცხადა ელჩანმა.
მისივე თქმით, თანამშრომლობის სომხური ცენტრი თვალყურს ადევნებს და აგროვებს პრესაში გამოქვეყნებულ მასალებს, რომლებიც  ერთაშორის შუღლს აღვივებს. უახლოეს მომავალში კი,  სასამართლოში ცილისწამებისა და შეურაცხყოფისათვის სარჩელს შეიტანს.
მისი თქმით, ადგილობრივ ინტერნეტ ფორუმებშიც გაჩნდა ანტისომხური ინფორმაციები. ელჩანს  მიაჩნია, რომ ვითარების ამ მიმართულებით განვითარებას მეზობელი თურქეთი უკვეთავს, რომელსაც რეგიონში საკუთარი გეგმების განხორციელება სურს.
„Georgian Times“-ის  მთავარი რედაქტორის გიორგი კაპანაძის განცხადებით, გაზეთი სომხეთთან კეთილმეზობლური და მეგობრული ურთიერთობებითაა დაინტერესებული: „მაგრამ თუ ვინმე, არაოფიციალურად, მაგრამ მაინც  გამოთქვამს პრეტენზიას რამდენიმე ასეულ ქართულ ეკლესიაზე, თავს უფლებას  მივცემთ დავბეჭდოთ ზოგიერთი ამონარიდი ქართულ-სომხური ურთიერთობებიდან,“ - აცხადევს გიორგი კაპანაძე.

President of Armenian Center for Cooperation in Georgia, blames Georgian print media, for anti-Armenian hysteria
May 16, 2007
“I declare publicly: newspapers “Asaval-Dasavali and Georgian Times belong to “black” instead of “yellow” press. The facts are frequently inaccurately covered, creating negative impression about Armenians”- said Elchan.
Armenian Center for Cooperation tracks and collects the printed materials kindling hostility among the nations  and in the near future the society intends to sue for libel and insult.
Anti-Armenian  information has appeared on local Internet forums – she said. Elchan believes that the neighboring Turkey, having its own long-time plans in the region, is giving orders in this direction.
According to Giorgi Kapanadze, Editor-in-chief of Georgian Times the newspaper is interested in bearing friendly relationship with Armenia but if someone, unofficially but still, claims to several hundreds of Georgian churches, we can afford  to print  a number of  extracts out of Georgian-Armenian relationship.